Starost o zahrádku, na které pěstujeme zeleninu nebo okrasnou zeleň, nám zabere hodně volných chvilek. Děláme to rádi, samozřejmě, naplňuje nás to, ale na druhou stranu, když budeme mít méně námahy se zalíváním a celkovou péčí, nikdo se zlobit nebude. Snadnější pěstování a pak i velká radost z dosažených výsledků. Vyberte si bylinky nebo jinou zeleň, potěšte oko i mysl a pak si pochutnejte třeba i v kuchyni. A nemusíte mít rovnou celou zahrádku, truhlíky se budou dobře vyjímat také na balkoně nebo lodžii.
Materiál je tady naprosto klíčový
Samozřejmě, jde hlavně o to, jak jsou zavlažovací truhlíky velké, objem napoví, který produkt bychom si měli koupit jako posilu naší domácí zeleně. Myslete ale také na materiál, protože i když to bude téměř vždycky plast, existují různé varianty, a ne vždy se potom strefíte do černého. Možná by bylo lepší si nejprve v prodejně prohlédnout konkrétní model a až pak si jej odnést domů, ale to je samozřejmě jen a jen na vás. A jaké jsou nejčastější výhody, pokud jde o tyto truhlíky na okna? Jasně, o všem napoví už samotný název.
- Pokud jste začátečníkem, nevadí. Nemůžete rostliny přelít, kořeny si naberou díky důmyslné konstrukci jen tolik, kolik aktuálně potřebují a nebudou tedy jakkoliv trpět přílišnou závlahou.
- Jste často mimo domov? Potom je taková varianta naprosté terno. Nemusíte si zajišťovat každodenní zalévání zahrádky skrze sousedy nebo někoho z rodiny. Vydrží to klidně i týden.
- Zaneprázdněný nebo roztržitý člověk, který zapomene zeleň zalít nebo na zalévání nemá dostatek času v denním plánu, si tyhle truhlíky opravdu zamiluje. Údržba je velmi snadná.
Nezapomeňte, váha bude trochu vyšší
Jste zvyklí na truhlíky a víte, kolik zhruba váží. Ale pozor, tohle je speciální druh, takže bude hmotnost trochu výš, než je obvyklý průměr. Hlavně pokud budete chtít truhlíky někam pověsit, berte v potaz nosnost konstrukce, na kterou budou spoléhat. Nikdo přeci nechce, aby došlo takzvaně k nejhoršímu. A jak truhlíky na okna fungují? Jednoduše, rostlina bude totiž instinktivně cítit, kde je vodní zdroj a natáhne kořeny do spodní části květináče. Sama si bude skrze jejich konečky brát tekutinu, kterou potřebuje (a vlastně ani o kapku navíc). Nedojde tedy následně k tomu, že by byla až po listy ve vodě, kterou nedokáže spotřebovat. Samozavlažovací mechanismus je prevencí proti přelití, shnilým kořenům a smutnému konci jedné rostliny, jež tu s námi mohla ještě klidně i několik dlouhých let být.
Konstrukce je vlastně velmi jednoduchá
Opravdu převratný a revoluční nápad, přitom na první pohled tak jednoduchý! Samozřejmě, je pravdou, že zavlažovací truhlíky mohou mít stovky podob a zejména pokud jde o odstíny, budete mít velmi široký výběr. Některé produkty na trhu jsou variabilní, můžete je rozložit na několik kusů a pro příští sezonu vybrat další barevnou kombinaci. Pro hravé povahy a nadšené zahrádkáře v jedné osobě naprosto ideální téma k hovoru, že?
Jak dlouho v nich vydrží voda?
Tohle není vůbec jednoduchá otázka, protože i těmto truhlíkům jednou voda dojde – a kdy to bude, záleží například i na ročním období nebo teplotě místa, kde budou dlít společně s vašimi oblíbenými rostlinami. Svůj podíl bude mít i konkrétní druh rostliny, některé se rády napijí většího množství vody, jiné jsou zvyklé spíše šetřit. Máte je pod pergolou nebo doma na lodžii? Je blízko třeba topení nebo jiný zdroj tepla? Rozhoduje i světová strana a kapacita samotného truhlíku. Nic není univerzální a stoprocentní, takže odpověď na to, které truhlíky na okna budou pro vás doma nejlepší, neexistuje. Vždyť i samotné zahrádkaření je spíše o objevování a novinkách.