Spoustu zeleně znamená pohodu, klid, atmosféru, která je nenapodobitelná. Žít jen v betonové zástavbě zcela bez rostlin rovná se velký nápor na psychiku, dlouhodobě takovou věc vlastně snad nikdo nezvládne. Živé dekorace v podobě flóry se naše oči opravdu jen tak nenabaží. Mít květináč v interiéru je jedna věc, ale prostornější terasy si žádají ještě mnohem víc. Byla by ostatně velká škoda nevyužít maximálně jejich potenciál. Na trhu je velmi široký výběr, takže si stačí jen promyslet, co přesně budete u vás doma pěstovat. Zeleň určitě ocení i hosté, které potěší její rozmanitost.
Dřevo, plast nebo třeba terakota
Myslete na to, že velké truhlíky na terasu budou muset čelit dešti a dalším rozmarům počasí, bylo by proto vhodné podle toho vybírat i materiál. Jistě, keramika nebo ratan jsou elegantní, ale opravdu máte jistotu, že přežijí celou dekádu bez problémů? S plastem je to jiné, ten moderní nevybledne ani tehdy, když je vystaven dlouhodobě slunečním paprskům – takže se můžete spolehnout na barevnou stálost. Nabízí se ale i řada moderních materiálů. Které si tedy zaslouží naši pozornost a případně i nákup?
- Sklolaminát nebo hliníkolaminát. Předností je hlavně váha samotného květináče, můžete jej pak snadněji přenášet. Současně pak ale tento moderní materiál nabízí i tvarovou stálost.
- Polystone. Pokud máte rádi přírodu, imitace přírodního kamene bude velmi vhodná volba. Nakonec, důležitou složkou polystonu je pryskyřice, takže budete mít přírodu hned po ruce.
- Dřevo. To je klasika nad jiné, pamatujte ale, že i když působí elegantně, nemusí vám vydržet zdaleka tak dlouho, jako moderní materiály. Vyžaduje pochopitelně i jistou formu údržby.
Květináčů není doma nikdy dost
Promyslete si i další doplňky, jako jsou designové květináče do interiéru. Moderní barvy, ale celkově také moderní vzhled, nenechte si ujít tolik krásy, jež je ukryta v jedné malé nádobce. Je to velmi příjemné oživení, a to bez ohledu na to, zda máte garsonku nebo pětipokojový byt. Kov, kámen, plast nebo také těžší, ale rovněž elegantnější keramika, finální výběr je tady zcela na vás. Plast bude také konkurenceschopný hlavně díky své cenové hladině.
Výhody plastu jsou dnes už nezpochybnitelné
Přesto však na první pohled nemusí nikdo poznat, že jsou vaše designové květináče do interiéru právě z plastu. Výhodou je tvarová a barevná stálost, stejně jako odolnost vůči teplotním rozmezím, které jiný materiál nemusí vždy vydržet ve stoprocentní kondici. Plast se může „maskovat“ za beton nebo ratan, záleží, jaká je poptávka, umí být až neskutečně variabilní. A samozřejmě, hodně praktické, protože jejich váha bude velmi malá, a pokud připočteme zeminu, nestoupne až tolik, že by snad bylo další přenášení z místa na místo nějak namáhavé. Poblíž domovních veřejí, uprostřed zahrady, na stole nebo schodišti, tam všude se mohou květináče opravdu skvěle vyjímat. Velké truhlíky na terasu nesmí být jedinou domácí zelení, zapojte do své domácnosti mnohem víc prvků!

Samozavlažovací květináče zažívají skutečný boom
Jsou sice o něco těžší než klasika, to ano, ale na druhou stranu, designové květináče do interiéru se samozavlažovacím mechanismem dovedou ušetřit hodně času i starostí. Čím víc místa pro kořeny, tím lépe! Uvažujte i nad tím, v jakém prostředí žijete. Klasická chata ze dřeva, kam jezdíte na víkend odpočívat, se sladí spíše s květináči nebo truhlíky z přírodnin. Novější budova, kde už mají podstatně širší prostor moderní věci, pak může samozřejmě sáhnout i po plastu, jenž umí napodobit širokou škálu jiných materiálů. Rostlin doma není nikdy dost, proto rozhodně neváhejte!