Je to materiál, který si jednoduše zamilujete. Svůj původ má v Indonésii a na trhu je i jeho velmi zdařilá imitace. V obou případech platí, že se velmi snadno přenáší a jeho životnost atakuje takřka až rekordní hodnoty. Výhodou umělého ratanu je, že snese i určitý chlad a nemusíte jej proto skladovat v interiéru do doby, kdy zase naplno vysvitnou sluneční paprsky. Výhodou je i to, že jeho údržba není časově náročná záležitost, což bohužel o mnoha typech nábytku říci nelze. Jaké další zajímavé výhody tedy skrývá zázrak jménem ratan?
Ratan je oblíbeným přírodním materiálem
Velké rozdíly v teplotách v krátkém časovém horizontu, to je přesně věc, kterou ratanový nábytek na terasu nesnáší – tedy, pokud jde o pravý, a nikoliv umělý ratan. Mráz pak bohužel znamená určité znehodnocení, materiál se může lámat. V každém případě ale mějte na paměti, že ani jedna z variant si vůbec nelibuje pod sněhovou pokrývkou! Připravte si plachtu nebo místo v interiéru, kam tento nábytek umístíte. A jinak se nemusíte příliš starat.
Udržování takového nábytku je jednoduché
Pravidelně otřít prach, třeba i navlhčeným hadříkem, ale postačí i klasická prachovka. Po pár letech užívání znovu nalakovat. Ano, to je vlastně všechno, protože ratan je materiálem, co je téměř bez údržby, a právě v tom tkví jeho vysoká obliba. Umělá verze ratanu je pak oblíbenější, protože jen tak nevybledne a údržba je ještě jednodušší než u materiálu, co pro vás za pěkných pár let vyrostl třeba v Indonésii. Největší přednosti, ptáte se? Našlo by se jich opravdu hodně.
- Jde o materiál, co je mimořádně lehký. Přenesete jej klidně přes celou zahradu za okamžik.
- Souznění s přírodou. Pokud si nevyberete umělý ratan, ale i ten má spoustu velkých výhod.
- Umělý ratan je jednoduše levnější. Náklady na výrobu křesla z originálu jsou poněkud vyšší.
- Jistě, umělý ratan je imitace, ale opravdu výborná. Lehký, pružný a také neškodí přírodě.
Ratan aneb něco málo z historie
Původní termín „rattan“ poprvé angličtina poznala v polovině sedmnáctého století, je odvozen od pojmenování Malajců, ze kterého byla jen upravena samohláska (rotan), snad i kvůli o něco lepší výslovnosti. Více než sedm z deseti rostlin na světě je v Indonésii, ale pro další nemusíme chodit nikam daleko, konkrétně to jsou hlavně Srí Lanka, Bangladéš nebo Filipíny. Židle nebo jakýkoliv jiný nábytek je pro ratan tedy ideální materiál. Dá se poměrně snadno tvarovat, stačí k tomu jen horká pára a pak už si výrobci vytvoří design podle svých představ – nebo také přímo podle vybraných zakázek. Využívá se i pro výrobu esenciálních olejů, má i potenciál pomoci vědcům v oboru medicíny. Ratan je tedy skutečně jedinečný, byla by tedy velká škoda nedat mu šanci na vlastní zahradě, že?

Zbytek materiálů může jen tiše žasnout
Závist ostatních materiálů, které se používají pro výrobu zahradního nábytku. Přesně tak, když se zaměříme blíže na ratanový nábytek na terasu, zjistíme, že má spoustu bonusů, pro něž je preferován také v mnoha tuzemských domácnostech. Přírodní ratan je učiněná nádhera, můžete si vybrat i konkrétní odstín, protože má celou řadu druhů. Přesně tak, neexistuje jen jeden univerzální ratan, rozmanitost je tím, co podobnou dřevinu zdobí snad nejvíce. Ratanový materiál si zamilovali už lidé v antice, je velmi pevný, i když tak na první pohled vůbec nemusí působit. Postel, posezení pod pergolou, židle do jídelny, prostě cokoliv – variant využití je pro ratan spoustu. A pohodlí? Jistě, stačí jen dodat polstry a budete si hovět klidně celé odpoledne. Stačí mít jen šťastnou ruku při koupi.