Ušetřit místo, doslova je to tak, že každý centimetr čtvereční se počítá. S nábytkem to může být někdy těžké, ale naštěstí jde doba kupředu a pomůže vám najít ideální řešení. I relativně menší balkon může být krásný a útulný, plný zeleně a také s možností posezení u kávy pro mladý pár nebo i jejich návštěvu. Samozřejmě je jasné, že varianty jsou různé. Ratan, plast, respektive termoplast, dřevo, kov, případně jejich kombinace. Vyberete si však určitě, neboť trh je skoro tak pestrý, jako průměrná lidská fantazie.
Balkony se nesmí stát skladištěm
Snídaně, když je venku letní ráno. Šálek odpolední kávy, když přijdete z práce. Jistě, je pravda, že nábytek na malý balkon prostě potřebujeme, protože neposedět v tak krásném prostředí by znamenalo ochudit se o jedinečnou rozmanitost života. Pokud na vás čeká „jen“ pár metrů čtverečních, bude nutné jich patřičně využít. Skladiště nepotřebných věcí proto musí zmizet, na balkon patří jen to, co je užitečné. Ujasněte si, co na něm chcete ve svém volném čase dělat. A nejen ve volném čase, protože pokud jste dlouhodobě home office, tak na něm můžete i pohodlně pracovat či to minimálně zkusit. Tisícům lidí to přece vyhovuje, že?
Malý plastový stolek nemá smysl
Investujte do vybavení trochu víc než jiní. Nepohodlná židle, malý stolek z plastu, to přeci nemá smysl. Proč si nepřiplatit a neodpočívat v poněkud příjemnějším prostředí? Nezapomeňte ani na ochranu před sluncem, protože letní chvíle mohou být někdy opravdu rozpálené. Půlkruhový slunečník se na menší balkon určitě hodí a někdy přijde vhod i markýza, která nepatří jen a pouze na vstupní dveře nebo do prostředí francouzské riviéry. A jak je to s nábytkem?
- Malý stolek obecně ano. Ale pozor, menší varianta než 60 x 60 centimetrů je pak k ničemu.
- Stolek může být namontovaný na zdi. Sklopíte jej, když budete chtít projít či zalívat květiny.
- Myslete na úložný prostor. Truhla, kam se vejdou polštářky a další věci, je hodně praktická.

I na menším balkoně si dopřejte zástěny
Soukromí je až na prvním místě, a to hlavně na maloměstě. Proto na ně myslete i při zařizování balkonů. Zástěna z rákosí nebude mít zbytečné nároky na prostor, ale vsadit můžete i na klasické laťky. Cílem je pouze to, aby na vás nikdo neviděl tak dobře, jako na veřejné pláži. Kdo by o to vlastně stál, že? Vybalancujte ale zástěnu a její vztah ke slunci – na balkoně se rozhodně budete chtít někdy i opalovat.
Umělý ratan může být zajímavá volba
Nábytek na malý balkon může být vyroben z různých materiálů, záleží na vkusu. Pamatujte, že dřevo je třeba jednou za rok natřít a že kupříkladu umělý ratan je záležitostí víceméně bezúdržbovou, a tedy velmi oblíbenou nejen u majitelů městských bytů s menšími balkony. A co kov? Jistě, pokud vám nevadí, že bude těžší než jiné materiály. A dbejte na ochranný nástřik, čas od času jej prohlédněte, jinak riskujete návštěvu rzi, která by znamenala velké znehodnocení nábytku. Ratan a tropické dřevo obecně je vhodná volba, i když je cenová hladina poněkud vyšší. Na zimu však musíte tento druh nábytku přesunout někam, kde nebude moci chlad a vlhkost ruku v ruce započít dílo zkázy.
Všechno si velmi pečlivě přeměřte
Rozhoduje doslova každý centimetr, že? Rozvrhněte si vše předem, promyslete, kde budete pěstovat zeleň a kde naopak posedíte u kávy. Stolek a k němu dvě křesla, to je naprostá nezbytnost a úplný základ. Když je ale pořídíte ve variantě, jíž je možné sklápět, určitě chybu neuděláte. Ušetříte trochu místa, které lze pak využít jakkoliv. Na balkonech nebudete vždy jen sedět s nápojem na stolku, že? Pohodlnější pohyb při úklidu je také plus.